Beetle ,Vosvos’un Hikayesi

Beetle, Tosbağa, Vosvos … Aynı arabanın aynı modeli için takılan isimlerden en çok bilinenleri bunlar … Kullanıcılarının tutku ile bağlı oldukları otomobile bir çok isim takmalarının sonucu, bu kelimelerin hepsi aynı arabayı rahatça anlatıyor bize.  Peki 1930′larda üretimine başlanan bir otomobilin , başına markasını bile söylemeye gerek duymadan sadece Vosvos dediğinizde, kadın – erkek, her yaştan, farklı sosyo ekonomik tabakalardan herkesin kafasında rahatça o aracın canlanabilmesi sizce de ilginç değil mi?

İşte Vosvos’un ilginç hikayesi ve bir çok kişinin kalbinde taht kurmasının sebepleri…

Vosvos ya da o zaman ki  adıyla Type 1; 1930 ′larda Nazi Almanya’sında,  Adolf Hitler’in zamanın ve günümüzün de demek yanlış olmaz sanıyorum,  en prestijli Alman otomobil firması Porsche’nin yaratıcısı Ferdinand Porsche’dan halkın kullanabileceği, çocuklu ailelere uygun , fiyatı ucuz ,sağlam bir otomobil tasarlamasını ister. Ferdinand Porsche’da bunun üzerine Type 1 (Beetle) modelini tasarlamıştır. Fakat seri üretime geçmeden önce Hitler’in son rötuşlarının ardından Type 181 adı ile Alman halkına sunulmuştur. Ayrıca Beetle, uzun süre Alman ordusu tarafından da kullanılmıştır. 1974 yılına kadar Almanya’da üretilmiş olan bu model daha sonra Meksika ve Brezilya’da da üretimi 2003 yılının sonuna kadar da devam etmiştir.

Direksiyon Tasarımında yer alan Gizli Mesaj   :

beetle-direksiyon-kariyervar

Direksiyonun tam ortasında bir resim yer almaktadır. Yukarıda da görüldüğü gibi su kenarında bir kale ve köpek figürleri yer alır. Bu resimdeki su, arabanın su gibi aktığını, kale, arabanın sağlamlığını, köpek ise aracın sahibine bir köpek kadar sadık olduğunu temsil eder.

beetle1-kariyervar

Alman Ordusu Tarafından Kullanılan E 82 Modeli

Volkswagen, yani tam tercümesi ile “Halk Aracı” markasına sahip olan bu araba kısa sürede halk tarafından benimsenmiştir. Kimileri tarafından çirkin olarak tanımlansa da , zamanında üretilen tüm arabalardan farklı bir dizayna sahip olması ,farklı ve canlı renklerde üretilmesi ve son derece sevimli,şirin  duruşuyla her kesimden birçok kişinin kalbini kazanmıştır.Öyle bir modeldir ki günümüzde bile yanımızdan bir Beetle geçse eminim hepimiz bir durup ona bakarız.

Halkın kalbinde taht kuran tasarımında hiçbir değişiklik yapılmaması, özdeşleştirilmesi ve kullanıcıların kendi dokunuşları ile arabayı kişiselleştirmesinin bir trend haline gelmesi ile birlikte Vosvos Almanya, ardından Avrupa, Amerika ve tüm dünyada en çok ilgi gören otomobil modellerinden birisi olmuştur. Hatta  21,5 milyondan fazla (21.529.464. adet) satış rakamlarıyla da dünyanın en çok satan araba  modeli rekorunu hala elinde tutmaktadır. Ayrıca dünya üzerinde en çok oyuncağı tasarlanan model de yine Vosvos’tur.

beetle3_kariyervar

1938 yılında Alman Nazi Partisi’nin bir aracı olarak ortaya çıkan Vosvos, son olarak 2003 yılında makyajlanmış yeni tasarımıyla üretilmişti. Fakat Volkswagen uzun süren bir sessizliğin ardından bu yıl tekrar sessizliğini bozdu ve muhteşem tasarımıyla yeni Vosvosu hayranlarına sundu. Yeni Beetle her ne kadar mükemmel bir tasarıma sahip olsa da , fiyatıyla asla orjinal Beetle gibi olamayacağı kesin  Eski Vosvos ile yeni Beetle arasındaki en büyük fark elbette üretilme amacıydı . Vosvos modeli toplumun her kesimine hitap etme gibi önemli bir sorumluluğu üstlenmişti.Ama herşey gibi tabi ki Beetle da günümüzde değişti ve yenilendi .

Kısacası Volkswagen markasının, neredeyse 100 yıllık  efsane Beetle modeliyle, bundan sonra da bu efsaneyi sürdüreceği ve gelecekte de doğru pazarlama taktikleri sayesinde Beetle’ın bir dünya ikonu olmasına devam ettireceği beklenmektedir…

 

 İsmail MURSALLI 

 

beetle2_kariyervar

Yeni Beetle Oldukça Sportif ve Modern bir tasarıma sahip.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.