Bir İşe Alımcıdan Adaylara Kısa Notlar

Merhabalar, bloguma yeni yazılar yazmayı çok istememe rağmen uzunca bir süredir hiçbirşey yazmayarak bu mecradan  uzak kaldım. Aslında hem mesleki, hem de kişisel gelişim konularında sizlerle paylaşacağım çok şey birikti.Bu nedenle bundan sonra fırsat buldukça gözlem ve deneyimleri kariyervar.com blog sayfam üzerinden paylaşmaya devam edeceğim. Bu yazımda da uzmanlık alanım olan, işe alım konusunda birşeyler yazmak istiyorum. 

Şu ana kadar gerçekleştirdiğim mülakatlar sayesinde, birçok adayla görüştüm ve birçok adayın işe alım sürecini gerçekleştirdim. Bu esnada adayların yaptığı hataları ve doğruları çok daha net gözlemleme fırsatı buldum.  İş görüşmesi nasıl olur? nelere dikkat edilir? ne tür konular üzerinde konuşulur? amacı nedir? vb. gibi aklınızda bulunan soruların olduğunu düşünerek ve genel anlamda bu sorular üzerinde durarak, sizlere bilgi vermeye çalışacağım.

Yeni mezunsanız biraz mülakat tecrübesine ihtiyacınız olacağını zamanla kendinizi geliştireceğinizi söylemeliyim. Deneyimli bir adaysanız, her ne kadar birçok iş görüşmesine de katılmış olsanız ve mesleğiniz de oldukça uzmanda olsanız, yeni bir iş görüşmesine çağrıldığınızda,  ilk günkü  iş görüşmeniz gibi heyecan duyarak, görüşmelerinize gittiğinizi tahmin etmekteyim. Çünkü her görüşmenin, size farklı sorular olarak geri döneceğini ve farklı deneyimler yaşamanızı sağlayacağını düşünüyorum. Bu nedenle, işe alımı yapan kişinin ve şirket kültürünün ortak olarak harmanlanmasıyla ortaya çıkan işe alım tarzı, sizlere bazen hayal kırıklıkları yaşatacak, bazen de hayranlık uyandıracaktır.

hr

İş görüşmesi için bir telefon aldınız. Tam da beklediğiniz gibi, hayallerinizi süsleyen meslek ve çalışmak istediğiniz şirkete adım atmak için çok güzel bir fırsat yakaladınız. Telefonu kapatıp elinizden bıraktığınızda, hem sevinç hem tedirginlik ve heyecan tüm vücudunuzu kaplamış olacaktır.Neler söyleyeceğinizi, kendinizi nasıl anlatacağınızı nelerden bahsedeceğinizi beyniniz çoktan kurgulamaya başlamış olup, görüşme günü ne giyeceğinizi ve nasıl gideceğinizi kadar detaylar ve sorular belirli belirsiz uçuşmaktadır. Bu esnada, tekrar tekrar İnsan kaynakları uzmanıyla yaptığınız ilk telefon görüşmesi aklınıza gelmekte ve neler dediğinizi ölçüp tartmakta olacaksınız. Ve en güzeli, herşey düzgün bir şekilde ilerlerse sizde o şirkette çalışmaya başlayacaksınız. Bu nedenle görüşme saatine kadar vaktiniz olduğunu ve bu süreci etkin kullanmanız gerektiğini unutmayın.

İş görüşmeleri her ne kadar yapısal olarak birbirine benzese de tamamiyle şirkete ve insan kaynakları çalışanlarına göre farklılıkları mevcuttur. Fakat genellikle giriş gelişme sonuç olarak ilerler. Fakat günümüzde içerikleri şirketler tarafından zenginleştirilmiş ve teknik olarak birçok değişiklikler meydana gelmiştir. Bu da başlı başına size çalışmadığınız yerlerden soruların sorulma olasılığını arttırmaktadır.Görüşeceğiniz kişi deneyimli ise, nerede nasıl ne şekilde sorular soracağını bildiği için, sizi çözmesi daha az vaktini alacaktır. Bu nedenle görüşmeye gitmeden biraz hazırlık yapmanız size mutlaka görüşmelerde fayda sağlayacaktır.

hr4

Sizlere iş görüşmelerinizde avantaj sağlayacak önemli notlar paylaşmak istiyorum ;

– Öncelikle CV’nizdeki imla kurallarına dikkat ediniz ve CV nize koyduğunuz fotoğrafınızı yeniden gözden geçiriniz. Şunu unutmayınız, CV’niz sizi temsil etmektedir.Bu nedenle mesleki veya eğitim hayatınızda istediğiniz kadar başarılı da olsanız, başarılarınızı yansıtacak düzgün bir CV’niz yoksa, iş başvuru sürecinde boşuna çaba harcamış olacaksınız.

– Özellikle sıkça rastladığım, ne çıkarsa bahtıma sendromu yaşayan arkadaşlara söylemek isterim, mesleki yetkinliklerinizle örtüşmeyen ve hiç alakası olmayan pozisyonlara lütfen başvuru yapmayınız.Bu sizin aklınızın karışık ve kararsız olduğunuz izlenimini verir. Dikkat çekmek yerine süreçten elenmeniz daha kolay olur.

– Yayınlanan ilanlara başvuru yapmadan önce okuyunuz!. Okumadan yaptığınız her başvuru, hem sizin zamanınızı , hem de CV incelemek için oldukça kısıtlı vakte sahip insan kaynakları uzmanının zamanını çalmaktadır.

– İş görüşmesi yapacağınız şirketi, görüşme öncesi araştırınız. Kimdir? Nedir? Ne iş yapar? oldukça önemlidir.

– Görüşmenin nerede ve hangi saatte yapılacağını mutlaka öğreniniz. Not alınız.

– Lütfen temiz ve düzgün bir şekilde giyininiz. Mümkünse bir takım, mevcut değilse ütülü bir gömlek ve pantalon giymeniz, bayanlarında yine görüşmeye uygun klasik bir şekilde giyinmenizin fayda sağlayacağını söylemek isterim.  (Unutmayın, insanlar kıyafetlerle karşılanır, düşüncelerle uğurlanır )

– Yanınızda bir adet CV’nizin çıktısı ve 1 adet fotoğrafınız her daim olsun.

– Mümkünse görüşme yapacağınız kişi veya kişilerin isimlerini öğrenmeye çalışınız.

– Görüşmeye geç gitmeyiniz.Mazeretsiz bir şekilde görüşmeye gitmemezlik ise kesinlikle yapmayınız. Görüşme yapacağınız kişiye çok büyük saygısızlıktır.

– Daha ilk dakika da ben kaç para alacağım diye soru sormayınız. Zaten sabırlı olursanız, mutlaka size belirlenen maaş politikası sonucunda bir ücret sunulacaktır. Kabul edip etmemek yine sizin elinizdedir.

– Göreve dair neler yapacağınızla ilgili sorularınızı hazırlayınız, detaylıca yapılacak işlerin neler olduğunu öğreniniz. Sadece ünvanı güzel diye işi kabul etmeyin.Süslü püslü olupta işleri boş ünvanlar özellikle günümüzde çok çoğalmıştır. Bunlara dikkat ediniz. İş detaylarda gizlidir ve bu nedenle oldukça önemlidir.

– Görüşme bitiminde mutlaka teşekkür ediniz. İşe alım sürecinin ne kadar sürede tamamlanacağına dair görüşmeciye soru sorabilirsiniz.

Bu maddeleri mutlaka not almanızı tavsiye ederim. Önemlidir , iş arama süreçleriniz de size kolaylık sağlar.Yine de katılıp katılmamak tamamiyle  sizin elinizde, ben tespit ettiğim tecrübelerimi siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim. Yeni yazılarda görüşmek üzere…

Bu arada tüm aşamalarınız olumlu gittiyse , Yeni işinizin hayırlı olmasını diler, Başarılar Dilerim.

İsmail MURSALLI

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.