Etkileyici Bir Özgeçmiş / Önyazı Nasıl Hazırlanır?

Yazdığınız özgeçmişin etkileyici olması, özellikle yeni bir iş başvurusu sırasında hayati bir önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda da ilk izlenimin çok önemli olduğunu, CV ile uyumlu ve hatasız bir özgeçmişin hazırlanması ile de birçok kişinin önüne geçme fırsatını elde etmiş olursunuz. Peki etkileyici bir özgeçmişte olmazsa olmazlar nelerdir , haydi hep birlikte inceleyelim.

  Öncelikle her pozisyona aynı özgeçmiş ile başvurmak oldukça yanlış bir uygulama. Bu nedenle mutlaka başvuracağın işyerine ve pozisyonun gerektirdiği niteliklere göre bir özgeçmiş hazırlanmalıdır.

01kariyervar

İYİ BİR ÖZGEÇMİŞ NASIL OLMALIDIR? 

 

1 ) DEFALARCA KONTROL EDİN.

 

Yazım denetimini birkaç defa tekrarlayın. Şirket isimleri, Markalar ve Kişi Adları gibi gözden kolaylıkla kaçabilen hataları önlemek için dikkatlice kontrol edin  (1). Böylesi bir mektupta ayrıntılar önem taşır. Çünkü küçük bir hata bile talebin geri çevrilmesine neden olabilir.

 

2) KONU BAŞLIĞI

 

İnsan Kaynakları Müdürlerine 1 günde yüzlerce, hatta işsizliğin hat safhada olduğu günümüzde binlerce başvuru gelir. Bu nedenle özgeçmişinize içeriğini tam olarak açıklayan, kısa bir konu başlığı yazmayı unutmayın. (2) .Şirketin aynı anda, birden fazla pozisyonu içinde aktif iş ilanı mevcut olabilir. Bu nedenle ekleyeceğiniz küçük bir başlık sayesinde özgeçmişinizin daha kolay dikkate alınmasını sağlamış olursunuz.

 

3) YAZI TİPİ SEÇİMİ

 

Kişisel yazışmalarınızda kullandığınız stil ve yazı fontları, bu gibi özgeçmiş mektuplarında uygun düşmeyecektir. Daha okunaklı sade ve ciddi görünümlü bir metin düzeni, resmi yazışmalarda kullanılması gereken diğer bir önemli kuraldır.

 

4) İKİ YANA YASLAMA VE MADDE İŞARETLERİ

 

001

  • DİKKAT !  Yazı Fontu Nasıl Olmalı ?

002

·   KURALLARA UYGUN OLARAK HAZIRLANMIŞ ÖZ GEÇMİŞ ÖRNEĞİ ;

003

 

  • Umarım faydalı bir yazı olmuştur . Başka yazılarda tekrar görüşmek dileğiye … 🙂

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.