Günümüz İş Dünyasında Çalışanları Motive Eden Değerler Nelerdir?

Günümüzde yaptığımız iş ne olursa olsun motivasyon en önemli tetikleyici unsurdur. İçselleştirilmiş ve anlamlı bir iş yaparak büyümek ve yaptığımız işten tatmin olmak oldukça önemlidir.

Özellikle evlere kapandığımız, etrafımızın keskin sınırlarla çevrildiği şu zamanlarda anlam arayışımıza daha bir odaklanmaya başladık. Bu süreçte ben ne yapıyorum? neredeyim? nereye ulaşmak istiyorum? gibi sorularla belkide ilk kez özümüze ulaşmaya çalıştık. Daha anlamlı bir hayat yaşama arzusuyla yeni yolları keşfetmeyi dileyenler de var, böyle iyiyim diyenlerde… Bambaşka mesleklerde, bambaşka yerlere savrulanlar kendilerini ilk kez fark ediyor. Hatta cesaret alabilenlerin kariyerlerini, yaşam tarzlarını, lokasyonlarını, çevrelerini değiştiren birçok farklı hayat hikayeleriyle karşılaştığımız günlerdeyiz.

Dağınık süreçlerin fazlasıyla olduğu günümüz dijital iş gücü dünyasında, çalışanlarınızı motive etmek her zamankinden daha zor hale geldi. Bu nedenle bu yazımda, çalışanlarımızın içsel motivasyonunu artırmak için neler yapılabiliriz? konusunda bir şeyler yazmak istiyorum.

Özet isteyenler için, bu yazının içeriğinde; aşağıdaki 5 madde hakkında öneriler yer almaktadır.

  1. Çalışmayı anlamlı hale getirin.
  2. Çalışanların büyümesine meydan okuyun.
  3. Bir tanıma kültürü geliştirin.
  4. Çalışmanın karşılıklı olarak yararlı olmasını sağlayın.
  5. İlham veren bir ortam yaratın.

 


İşyerinde içsel motivasyon neden önemlidir?

İçsel motivasyona odaklanarak, günümüz çalışanların motivasyonu, işin değişen doğasını ve işverenler ile çalışanlar arasındaki dinamik ilişkileri yansıtır ve bu içeriden gelir.

Çalışan bağlılığı ve iş tatmini konularında, dışsal motivasyon da hala önemli yer almaktadır. ( İşyerindeki dışsal motivasyon örnekleri arasında nakit ikramiye, sağlık bakımı yardımları ve diğer somut ödüller vb.) Ancak, çalışanın dışsal motivasyonu, en iyi kısa vadede işe yarar. Çalışanların elde tutulması üzerinde uzun vadeli olumlu etki için, çalışanların genel refahını dikkate almak çok önemlidir.

 

Temel Çalışan Motivasyonları

 

1. Anlamlı Çalışma

Çalışanlar günümüzde yaptığı işte anlam aramaktadır. Anlamlı bir iş ise değerlidir. Bu konu “COVID-19” salgından önce de önemliydi; fakat şimdi daha da önem kazandı.

En yüksek kademeden, en alt kademeye kadar herkesi bağlayan ortak değerleriniz, vizyonunuz, misyonunuz olsun. Ama internetten bulduğunuz kopyala yapıştır ezberden öte, sadece web sayfasında “Biz Kimiz?” altında ve şirketin girişinde ki duvarda ki panoda yansıttığınız bir şeyler olmasın. Şirketiniz eğer bir birey olsaydı, özellikleri neler olurdu? Neleri severdi?, Kimlerle vakit geçirirdi?, Nasıl davranırdı? Nerelere giderdi? Neler yapardı? Hep birlikte Düşünün, hayal edin, şirketinizin özüne ulaşın…

Çalışanlarınızın bireysel iş planlarını, mevcut güçlü yönleri ile birlikte dikkate alarak, ilgi alanları, kariyer hedefleri ve gelişim hedefleriyle örtüşmesini sağlamak için yöneticileriniz ile birlikte çalışın. Her çalışanınız benzersizdir. Bu nedenle çalışanlarınızın mevcut işlerini güçlü yönleriyle eşleştirdiğinizde, çalışanlarınızın işlerine de anlam katarsınız.

Ek olarak, her ekibin ortak hedefleri olduğundan ve bu ekip hedeflerinin daha büyük şirket hedefleriyle uyumlu olduğundan emin olun.

Bu, ekip üyelerinizin kendi hedeflerinden daha büyük bir şeyin parçası hissetmelerine yardımcı olur.

Çalışanınızın çalışmasının toplum veya dünya üzerindeki etkilerini gösterin. Müşteri anekdotlarını veya anlamlı istatistikleri paylaşın. Hatta bu etkinin hikayesini düzenli olarak onlara anlatın. Bir sefer göstermelik, kahve sohbetleri olmasın. En kötüsü nedir diye sorsanız bana,  “Yapmak için yapmaktır” derim size. Yaptım oldu değil, sürdürebilir işlerle planlarınızın bir parçası olsun. Bunu hem liderleriniz, hem de kendiniz için tutarlı bir konuşma noktası haline getirin.

Yaptığı çalışmanın etkisini onlara göstererek, çalışanlarınızın çalışmalarına anlam katın. Örneğin, olumlu müşteri geri bildirimlerini çalışanlarınız ile paylaşın, Ürettiği bir ürüne dair kullanıcı memnuniyetlerini, deneyimlerini anlatın, hissetmelerini sağlayın. Böylece işlerinin bütüne nasıl yardımcı olduğunu daha net görebilirler.

2. Zorlu Çalışma

Dürüst olalım, İş-yaşam dengesi, son on yılda oldukça bulanık hale geldi. Yine Covid-19 sonrası birçoğumuz hiç olmadığı kadar evden çalışmaya başladık ve devam ediyoruz. Bu dönemi baz aldığımızda “Uzaktan iş mi olur ? Yapamaz o, yürütemez!” mantığı yerine, çalışanlarınızı içsel olarak motive etmek için, onlara meydan okuyabileceği, yönetebileceği, kararlar verebileceği işler de verin. Günümüzün yüksek performanslı çalışanları, kendilerini zorlayan işler istiyor.

Bir lider olarak, ekibinize gelişimlerinde yatırım yaptığınızı gösterin. Birlikte iddialı hedefler belirleyin, onları büyüme fırsatlarına doğru yönlendirin ve önemli karar verme süreçlerini paylaşın. Her şey güven ile başlar. Hepimizin hatası, yanlışı, kusuru olacaktır. İş hayatında da özel hayatında da kusurları büyütüp, başarısız bu ya! demek yerine önce kendinize, sonra da karşınızdakine güven duyun ve destekleyici olun. Koltuklara yapışıp kalan bir yönetici olmak yerine, sözde değil özde bir lider olun, yeni liderler yetiştirin , onlara yol gösterin,  yeri geldiğinde de çekilin ve arkanızdan gelenlere yol verin.

3. Takdir ve Teşekkür Et  

En önemli motivasyon unsuru çalışanların tanınmasıdır. Çalışanlar takdir edildiklerinde daha iyi iş çıkarırlar. Aslında yapılan araştırmalarda, çalışanların büyük bir kısmı, yöneticisi tarafından takdir edildiğinde daha çok çalışmak için motive olduklarını söylüyor.

Tanıma pek çok biçimde olabilir. Örneğin; utangaç çalışanlarınız için, takdiri özel anlarda saklayın. Sözlü övgü altında motive olan çalışanlarınız için de halka açıklayın. Bazen, tanıma iyi yapılmış bir iş için “teşekkür ederim” demek kadar basit olabilir. Maddi ödüllerinizin gösteremediği gücü, bazen bir teşekkür halleder. Bütün yorgunluğu, sıkıntıyı alır, ekibin bir parçası olduğunu daha iyi hissettirir.

Bu nedenle tanıma, doğru anda yapıldığında, spesifik, anlamlı olduğunda ve kişinin eyleminin etkisini gösterdiğinde etkilidir. Şirket kültürünüzü desteklemek için, tanınmayı şirket değerleri eşleştirmek önemlidir.

4. Karşılıklı yarar sağlayan iş ilişkisi

İşveren-iş gören ilişkisi iki yönlü olmalıdır. Çalışanların bir maaş ikramiye ve nihai bir altın saat için vahşice zaman çizelgeleri deldiği günler geride kaldı. İşin yeni geleceğinde mantık, hem işveren hem de çalışan en iyisini verir ve alır olmalıdır. Bunun nedeni, karşılıklı fayda sağlayan bir iş ilişkisinin güven oluşturması ve ekiplerin değişen önceliklere çeviklikle uyum sağlamasına yardımcı olmasıdır. Desteklendiğini hisseden çalışanlar en iyi işi çıkarmaya motive olurlar. Bundan dolayı çalışanlarınıza verdikleriniz kadar, iyi olduklarını hissetmelerini de sağlayın ve eğitimine, gelişimine, hislerine yatırım yapın. Kişiyi küstürüp kaçmasını sağlamak en kolayı, Önemsediğiniz kadar önemseneceğinizi unutmayın.

5. İlham veren çalışma ortamı

Çalışan bağlılığının dört temel maddesi, bağlantı, anlam, etki ve takdirdir. Çalışanlar, meslektaşlarına ve yöneticilerine bağlı hissetmek, işlerinin şirket üzerinde anlamı ve etkisi olduğunu hissetmek ve yaptıkları iş için takdir edilmek isterler. Tüm bunlar mevcut olduğunda, çalışanlarınız  en yüksek seviyelere ulaşmak için ilham alır . Şirket Kültürünün; çalışan deneyimlerinden, fiziksel ortamdan veya işlerini yapmak için kullandıkları teknolojiden daha fazla etkilediğinden şirketler  güçlü bir şirket kültürü sergilemelidir. Bu, işyerinizi pozitifliğe batırmaktan daha fazlasıdır. Çalışanlarınızın, şirketinizdeki diğer kişilerle bağlarını güçlendirerek başarmaları için onlara her daim ilham verin.

Peki soruyorum, hızla değişen bu dünyada moralinizi yüksek tutmak için siz neler yapıyorsunuz?

 

Yeni yazılarda görüşmek üzere!

İsmail MURSALLI

admin

HR Professional

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir