Kapsayıcı Bir İş Yeri Kültürü Yaratmak İçin Neler Yapılabilir?

Günümüzde, çeşitliliğin daha güçlü bir iş gücü yaratması önemli bir unsur haline geldi. Özellikle çeşitlilik ve kapsayıcılık konusu pandemi sonrasında işgücü değiştikçe şirketlerin en önemli gündem konularının başında yer alacağını düşünmekteyim.

Şirketler, farklı geçmişlere sahip çalışanları kapsayıcı bir işyerinde kucakladığında ve onlara değer verdiğinde, yaratıcılık ve yenilikçilik, güçlü bir şirket kültürü, iyi bir çalışan deneyimi, gelişmiş çalışan performansı ve daha pek çok şey elde ederler.

Ancak çeşitlilik kapsayıcılıkla aynı şey değildir. Kapsayıcılığı, çeşitli iş gücünü başarılı bir şekilde desteklemenin bir sonraki adımı olarak düşünebilirsiniz. Esasında her şey, her çalışanı kucaklayan ve kapsayan kapsayıcı bir ortam yaratmakla ilgilidir. Kapsayıcılığını kültürüne ve değerlerine yansıtmış bir işyeri uzun vadede kazançlı çıkacaktır.

Dolayısıyla, kapsayıcılık girişimlerinizi başlatmaya hazırsanız, cinsiyet, ırk, yaş, dini geçmiş, fiziksel yetenek veya cinsel yönelimden bağımsız olarak çalışanlarınızın gelişmesine yardımcı olacak bazı ipuçlarından bahsetmek istiyorum.

 

 1. En baştan katılım alın

Kapsayıcı bir işyeri yaratma ve teşvik etme söz konusu olduğunda, en büyük müttefikleriniz yönetim ekibiniz olacaktır.  Kapsayıcılığa kuruluşunuzda öncelik vermek, için ilk önce üst yöneticilerinize doğru bir şekilde anlatmanız gerekmektedir. Eğer gündemlerinde yoksa ve öncelik vermiyorlarsa zor olacaktır.

Şirketinizin liderlerini kapsayıcılığın önemi hakkında eğitin. Bu, C-suite seviyesinde çeşitlilik ve kapsayıcılık (D&I) eğitimi sunmayı içerir. Bu aynı zamanda, şirket genelinde kapsayıcılık girişimlerine liderlik etmeden önce, liderlerinizin “perde arkasında” garip veya utanç verici sorular sorması için güvenli bir alan yaratmak anlamına gelir. Liderler rahat ve uygun olduğunda, herkes için özgün ve kapsayıcı bir üslup oluşturmak için harika içerikler olacaktır.

 

 1. Kapsayıcılığı temel değerlerinize entegre edin

Özellikle büyük değişim anlarında, periyodik olarak şirketinizin temel değerlerini yeniden gözden geçirmeyi bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Temel değerleriniz kapsayıcı kültür hakkında bir açıklama içermiyorsa, bir güncelleme taslağı hazırlamalısınız ve bunu uygulayabilmek için liderlerinizin desteğini almalısınız.

Liderleriniz ve İK ekipleriniz toplu olarak çok çeşitli değilse, şirket genelinde çalışanlarınızdan da öneri ve geri bildirim isteyin. Ek perspektifler, kaçırdığınız bir boşluğu doldurmanıza yardımcı olabilir ve yukarıdan aşağıya doğru akışta önemli katılım hakkı kazanmanıza yardımcı olabilir.

 

 1. Kapsayıcı dil modeli

Bir İK Uzmanı olarak, yürüyüşe çıkarak ve konuşarak güçlü bir değişim ajanı olabilirsiniz. Tüm profesyonel iletişimlerde kapsayıcı bir dil modeli geliştirilmesi güzel olur. Şirketinizdeki çalışanlar için tercih edilen zamirleri öğrenin ve kullanın. Örneğin; birisinin eşine atıfta bulunmak için cinsiyetlendirilmiş “koca” veya “karı” yerine “eş” veya “eş” kullanın (özellikle cinsiyetini bilmiyorsanız bu gibi kavramlar önemli). Cinsiyetçi ifadeler sözcükler kullanmayın.

Her zaman olduğu gibi, zararlı dil kullanmaktan kaçının. Bunu yaparsanız, doğru bir şekilde özür dileyin ve hatayı tekrar etmeyeceğinizden emin olmak için üzerinde çalışın.

 

 1. Sık sık check-in kültürünü teşvik edin

1’e 1’ler yalnızca anında geri bildirim sağlamak için iyi değildir. Aynı zamanda güven inşa etme fırsatı da sunar. Ve güven, çalışanların ihtiyaçlarını dürüstçe ifade etmelerine veya işyerinizde karşılaşabilecekleri zorlukları (özellikle hassas yapıya sahip olanlar) tartışmalarına olanak tanıyan açık diyalog süreci için anahtardır.

Kuruluşunuzun halihazırda sürekli bir geri bildirim kültürü yoksa, yaratmak için hemen başlayın.

 

 1. Güvenli alanlar oluşturun

Yurtdışında bazı şirketler, cinsiyet ayrımı gözetmeyen tuvaletler sağlayarak ikili olmayan ve daha cinsiyete dayalı katılımı teşvik eden işler çıkardı.

Kuruluşunuz henüz böyle alanlar oluşturulmadıysa, düşünün. Yeni anneler için emzirme odaları, ibadet veya meditasyon alanları ve açık kat planları nedeniyle dikkati dağılmış veya aşırı uyarılmış işçiler için sessiz çalışma alanları gibi işyerinde mahremiyet ve güvenli alanlara yönelik diğer ihtiyaçları da düşünün.

Çalışanlarınızın, ibadet özgürlüğü ve diğer kişisel ihtiyaçları için zaman ayırmaya davet edin. Dijital kültür etkinliklerini isteğe bağlı hale getirerek içe dönükleri de onurlandırın, zorlamayın.

Şirketinizdeki herkesin ihtiyaçlarını tam olarak anlamak için, ekipleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için yöneticilerle ortak çalışın. Çalışanlar kendilerini savunurken kendilerini garip hissedebilirler. Becerilerini ve ihtiyaçlarını yakından izleyen yöneticiler bunları size iletebilir.

 

 1. Kapsayıcı bir işyeri için görev gücü oluşturun

Artık liderlerinizin de desteğini ve katılımına sahip olduğunuza göre, girdileri kuruluşunuzun kapsayıcılık kültürünü hayata geçirmeye yardımcı olabilecek paydaşları ve kilit oyuncuları düşünün. Bunlar, kapsayıcılık konusunda tutkulu ve vizyonu gerçekleştirmek için fazladan zaman ve çaba harcayacak kişiler olmalıdır.

Ayrıca, yeni girişimleri liderliğe geri getirmekten ve değişimi uygulamak ve iletmek için sizinle ve şirket içindeki diğer birimlerle birlikte çalışmaktan sorumlu olacaklar. Görev gücünün, yalnızca değişen sosyal demografik özellikleri değil, aynı zamanda ofis konumunu (çok ofisli iseniz) ve iş fonksiyonunu temsil eden çeşitli olduğundan emin olun.

 

 1. Şirket tatil takviminizi genişletin

Küçük şeyler çok şey ifade eder ve azınlık grupları için, küçük temsil örnekleri bile bir dünya fark yaratabilir.

Şirketinizin tatil takvimine bir göz atın. Noel ve Yılbaşı gibi Hristiyan ve ulusal bayramlara ek olarak, şirketinizin genel olarak dini inançlarını temsil eden tatilleri de dahil ettiğinizden emin olun. Örneğin, Müslüman çalışanlar için Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Hristiyan çalışanlar için noel, paskalya bayramını, Yahudi çalışanlar için Roş Aşana ve Yom Kippur, Hindular için Diwali ve Navratri’yi ekleyin. vb. devam edilebilir.

Şirket çapında bu tatilleri yapmak mümkün değilse, en azından bunları takvimde kabul ederek farkındalık yaratın ve uygulayıcılar için tanınma ve aidiyet duygusunu artırın.

 

 1. Herkesin performansını tanıyın ve ödüllendirin

Kişileri tanıma, çalışanların katılımını sağlamak ve moralini artırmakla kalmaz, aynı zamanda belirli davranışları seçip ödüllendirmek de şirketinizin değerlerine işaret eder.

Aynı davranışları tutarlı bir şekilde ödüllendiriyorsanız (örneğin en iyi satış yapanlar vb.), bunun çalışanlarınıza şirketinizin değer verdiği belirli beceriler ve yetenekler hakkında gönderdiği sinyali düşünün. Katkıları daha az görünür gibi olan kişileri de ihmal etmeyin. Aslında onların da şirketinizin, çalışanlarınızın ve kültürün gelişmesine nasıl yardımcı olduklarını düşünün ve onların da tanınmaları için çalışmalar yapın, ödüllendirin.

 

 1. Kapsayıcılığa odaklanan etkinlikler ve girişimler oluşturun

Kapsayıcılığı kutlayan iş etkinlikleri ve girişimleri planlamaya gelince, sınırımız gökyüzü olmalıdır. Örneğin Dünya Sağlık Haftası vb. gibi önemli günlerde çeşitlilik adına sağlık çalışanlarınıza ev sahipliği yapın, öğle yemeğinde belgesellerini gösterin veya çok çeşitli konuları kapsayan konuk konuşmacıları davet edin.

Bunun da ötesinde, kuruluşunuzun faaliyetlerinin çeşitliliği teşvik ettiğinden ve desteklediğinden emin olun. Halka açık etkinliklere kimi davet ediyorsunuz? Şirketiniz gönüllü günler ve bağış toplama etkinlikleri sırasında hangi hayır amaçlı etkinlikleri destekliyor? Kapsayıcı iş yeri kültürünüzü aktif olarak kutlarken, tüm bunlar ekip oluşturma ve moralinizi güçlendirmek için harika fırsatlardır.

 

 1. Ofisinizin tekerlekli sandalye erişimine uygun olduğundan emin olun

Ziyaretçilerin yanı sıra tüm çalışanları da ağırlamak için ofisinizin, özellikle mutfak ve tuvalet gibi ortak alanlarda tekerlekli sandalye erişimine uygun olduğundan emin olun. Eski ofisler, büyük hareket engelleri oluşturan küçük merdivenler veya düz olmayan zeminler içerebilir.

Tüm ortak alanları gözden geçirin ve daha da iyisi, sizin için uygunsa, bir tekerlekli sandalye kiralayın veya ödünç alın ve ofis binanızda gezinmek için kullanın. Bu, erişilebilirlik sorunlarını belirlemenize ve çalışma alanınızı herkes için daha erişilebilir hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Ofiste değil misiniz? Ev ofislerinde erişilebilirlik ve ergonomi kontrolü yapmaya teşvik ederek uzaktan çalışanları destekleyin. Başarılı olmak için ihtiyaç duydukları araçları sağlamak için bir bütçe oluşturun.

 

 1. Çeşitlilik eğitiminde kapsayıcılığı vurgulayın

Çeşitli çalışanların olduğu ama kapsayıcı hareket etmeyen birçok şirket vardır. Azınlıkta olan çalışanlar kendilerini dışlanmış hissedebilirler veya işyeri kültüründe temsil edilmediklerini düşünebilirler. Çalışanların çevrelerindeki çeşitliliği tam olarak benimseyebilmesi ve ortamda başarılı olabilmesi için, kapsayıcılık konusunda yumuşak becerilerin geliştirilmesi düşüncesini, eğitimlerde açıkça ifade edin ve farkındalık yaratın.

 

 1. Sohbet için fırsatlar yaratın

Çalışanlarınızın yakın ekip arkadaşlarıyla güçlü ilişkileri olabilir, ancak diğer meslektaşlarını ne kadar iyi tanıyorlar?

Çalışanların kaynaşması ve sohbet etmesi için fırsatlar yaratarak iş yerinde kapsayıcılık kültürünü teşvik edin. Bu, belediye binası toplantıları gibi resmi bir yapı alabilir. Ancak şirket çapında öğle yemekleri, happy hour ‘lar, gönüllü günler veya takımlar arası etkinlikler gibi sıradan bir ortamın gerçekliğini küçümsemeyin.

 

 1. İçedönük çalışanlarınıza özel alanlar sağlayın, çalışmalara dahil edin 

Geleneksel şirket kültürünün genellikle dışa dönüklüğü ödüllendirdiğini hepimiz biliyoruz. Toplantılarda konuşan, projelerin sorumluluğunu üstlenen ve kendilerini savunanlar, yetenekli (ancak daha sessiz) iş arkadaşlarının üzerinden hızla merdivenleri tırmanırlar.

Kapsayıcılık girişimlerinizin bir parçası olarak, yöneticileri, geri çekilme eğiliminde olan veya önemli bir noktayı tartışırken endişeli hissedebilen çalışanları dinlemek için toplantılarda yer açmaları için eğitin. örneğin, öneri kutuları gibi sözlü olmayan geri bildirim verme fırsatlarını sunmayı teklif edin.

Son olarak, bu düşünceli, yetenekli çalışanların enerji toplayıp, size ellerinden gelenin en iyisini yapabilmeleri için yalnız çalışabileceği ve yemek yiyebileceği alanlar belirleyin.

 

 1. Çok dilli tabela ekleyin

Hangi dili konuşursanız konuşun, çok dilli tabelalar yüklemek, çalışanlar ve ofis ziyaretçileri için “buradaki herkese hitap ettiğinize dair hoş geldiniz” mesajı verebilir. Ayrıca, ofiste konuşulan dil ne olursa olsun, çalışanlara daha büyük, daha çeşitli bir dünyanın parçası olduklarını hatırlatmak için de kullanılabilir.

 

Yeni yazılarda görüşmek üzere,

İsmail Mursallı

admin

HR Professional

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir