En İyi Motivasyon Uygulamaları, Takdir Edici Fikirler ve Yöntemler Rehberi

Merhaba,  dünya üzerinde farklı şirketlerin uyguladığı bazı fikir ve yöntemleri sizler için bu yazıda bir rehber oluşturmak amacıyla paylaşmak istiyorum. Şirketlerinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz alternatif çalışan takdir / aktivite fikirleri ile çalışan bağlılığınızı ve memnuniyetinizi artırarak, samimi bir iş ortamı yaratabilir, güzel anılar biriktirebilirsiniz. Bu fikirlerden bazıları size önemsiz görünebilir. Ancak küçük ayrıntıların en büyük değişiklikleri tetiklediğini de asla unutmamalısınız.  🙂

Bahsedeceğim fikirlerin birbirine benzerlikleri olabilir bu nedenle tercihlerinizi amaca yönelik olarak ​​dikkatlice seçmeniz önemlidir. Çalışanlarınız, şirket kültürünüz, yaşadığınız lokasyon ve değerlere göre bile değişiklikler olması nedeniyle, acele etmeden düşünün, çalışanlarınızdan fikir isteyin, dinleyin, karar verin ve öyle hayata geçirin.

1.Köpek Dostu Ofisler / Hayvan Barınaklarına Ziyaret

Kedi/Köpek dostu bir ofise sahip olmanın insanlar için pek çok faydası vardır. Yapılan araştırmalarda, Kedi/Köpek dostu ofislerdeki çalışanların daha az stresli, daha işbirliğine dayalı olduğunu ve ekip üyelerinin birbirine daha çok güven duyduğunu göstermektedir. Günümüzde, bazı şirketlerde çalışanlar , evcil hayvanlarını da çalıştığı ofise de getirebilmektedir.

Dinlenme aralarında bir köpek ile vakit geçirmek mükemmel bir stres azaltıcı aktivite olmakla birlikte harika anılar biriktirir.

Elbette her ofisin köpek dostu olması maalesef mümkün değil. Aynı faydayı hissetmenin harika bir yolu da, yerel hayvan barınaklarına destek olmak. Ayda birkaç kez ekibiniz ile birlikte barınakları ziyaret etmek, ekibinizin sevimli köpeklerle vakit geçirmesini sağlar.


2.Ekip olarak bir STK’ya gönüllü olun.

Ekip üyelerinizi kar amacı gütmeyen bir kuruluşla çalışmasını sağlamak, aslında pek çok insanı motive eden bir şeydir. Bir ekip olarak gönüllü olmak, çalışanların takım olarak ortak bir amaca hizmet etmesini sağlar, ilişkileri güçlendirir, manevi olarakta bağlılık sağlar.

3.Anlamlı Etkinlikler 

Şirket sponsorluğunda herkesin dâhil edildiği ortak düzenlenen etkinlikler, örneğin resim yapma, yoga etkinliği, ritim atölyesi, hep birlikte kitap okuma gibi, keyifli saatler geçirebilecekleri aralar oluşturmak her zaman güzeldir. Fakat bu aktivitelerin herkese hitap eden etkinlikler olmaması, özellikle hoşlanmadığı halde zorla katılan çalışanlar için samimiyetsiz bir çaba şeklinde algılanabilir.

Bu nedenle çalışanlara “söz hakkı ve seçim” hakkı vermek çok önemlidir. Bazı takımlar haftada bir dışarıda öğle yemeğine bayılırken, diğerleri bir meditasyon etkinliğinden ya da oyun turnuvasından hoşlanabilir. Bu tarz uygulamaları hayata geçirmeden önce mutlaka çalışanlarınıza anket yapın ve fikirlerini toplayın.

 

4.İşyerinde Doğum günü kutlamaları/Doğum Günü İzni

Çalışanlarınızın doğum günlerini kutlayın. Ve doğum günlerinde onlara izin verin. Çalışanlarınız için anlamlı bu günde sevdikleriyle vakit geçirmeleri güzel bir hediye olabilir.

Çalışanınız topluma faydalı bir STK ‘da gönüllü olarak çalışıyor olabilir ya da bu konuda tutkulu ise, doğum gününde onun adına bağlı olduğu sivil toplum kuruluşuna bağış yapmak son derece anlamlı bir hediye olabilir.

Yine önemli günlerde de Sevgililer Günü, Anneler Günü, Babalar Günü vb. kutlamayı atlamamaya çalışın. Çalışanlarınız için o güne özel düşük maliyetli hediyeler ya da güzel bir yemek, etkinlik yaratabilirsiniz.

 

5.Yaz Aylarında Cuma Günü İzinleri

Temmuz/Ağustos ayı dışarısı güzel olduğunda, çalışanlarınız tadını çıkarma fırsatını yaşayacağı güzel bir uygulama olacaktır. Belirlediğiniz haftalarda ki Cuma günleri, birkaç saat erken paydos vererek, çalışanlarınızın haftanın yorgunluğunu ve stresini atabileceğini sağlayarak üretkenliğini artırabileceksiniz. Aynı zamanda onların ruh sağlığına ve iş / yaşam dengesine değer verdiğinizi görmelerini de sağlayacaktır.

6.Öğle Yemeği Ziyafeti

Öğle yemeğinde işyerine sipariş vermekten bir adım öteye gidin, ekipçe hareket edin ve bölgenizdeki salaş ama çok güzel köfteleri olan mekâna gidip bir sipariş verin. Standart çorba, yemek repertuvarının dışına çıkarak, ekibinizin mutluluğunu garantileyecektir.

7.Anı Panosu

Çalışanlarınızın ya da yaptıkları işlerin, birlikte geçirdiğiniz vakitleri fotoğraf çekerek ölümsüzleştirin. Çektiğiniz fotoğrafları kolaj haline getirerek bir pano ya da duvarda sergileyin.

Yine tüm çalışanlarınızın mesajlarını iletebileceği ortak bir pano da koyabilirsiniz.

8.Bir Linkedin önerisi yazın

Kişisel, anlamlı ve birinin sıkı çalışması için güzel birkaç satır bir şey yazmak oldukça önemli. Bu, bir ekip üyesine olan minnettarlığınızı ifade eden, aynı zamanda şirketinizde olmasa bile gelecekteki başarılarını önemsediğinizi ifade eden küçümsenmemiş mutluluk sağlayan bir jesttir. Artı, ücretsizdir. 🙂

9.”Size bağlı” saatler

Herkesin üzerinde çalışmayı tercih ettiği projeler vardır, ancak görünüşe göre daha yüksek öncelikli projelerin gölgesinde bir türlü başlanamamaktadır. Her hafta ekiplerin istedikleri her şey üzerinde çalışabilecekleri “size bağlı saatler” ayırarak, çalışanlarınıza olan güveninizi gösterebilirsiniz. Muhtemelen, üzerinde çalışmak istedikleri projeler, ister eski bir süreci düzene sokmak, ister tamamen yeni bir şey inşa etmek olsun, şirketinize de mutlaka bir fayda sağlayacaktır. Önemli olan; konu serbest, çalışacağı kişiler serbest, zaman serbest bırakılmalı.

10.Proje Yarışmaları

Ekip üyelerinizin istedikleri bir proje üzerinde tek başlarına ya da ekip halinde bir gün boyunca üzerinde çalışmalarına olanak tanıyın. Gün sonunda bunları bir jürinin karşısına çıkartın ve seçilen fikirlerin ilerideki çalışmalara eklenmesini sağlayın.

11.Ulaşım konusunda yardım sağlayın

Benzin parası, araba bakımı ya da toplu taşıma ücretleri göz önünde bulundurulduğunda ulaşım pahalı olabilir. Çalışanlarınızın ulaşım ücretlerini karşılamayı ya da servis imkânı sağlamayı düşünebilirsiniz.

12.Başka bir yerden çalışın.

Küçük bir değişiklik her zaman güzeldir. Özellikle Corona salgının yaşandığı şu günlerde de oldukça yaygın olan haftada birkaç kez evden çalışma günü ilan etmek ya da özellikle büyük şehirlerde farklı lokasyonlarda çalışabilecekleri rahat bir ortak çalışma alanları yaratmak çalışanlarınızın motivasyonunu artırarak, daha huzurla ve güvenle çalışmalarını sağlayabilirsiniz.

13.Spa/Meditasyon Etkinliği

Yok artık daha neler dediğinizi duyar gibiyim, Ama neden olmasın? Bazı şirketlerin çalışanları için; masör, fizyoterapist, psikolog, yaşam koçu,  diyetisyen gibi sunduğu hizmetler mevcut.

Huzur için biraz zaman ayırarak çalışanlarınız ile güne kısa bir ara verin. 15 dakikalık profesyonel boyun, el veya ayak masajı yaptırın ya da ekip üyelerinin rehberli bir meditasyon seansı ile ortamdan uzaklaşmasını sağlayın. Bunu sağlama imkanı olmayanlar için de ofisinize masaj koltukları alma fikri de çok güzel alternatif olabilir. Bazen, hızlı bir sıfırlama insanların enerjik olarak işe dönmesini sağlar.

14.Takdir Kartları İle Gülümsemenizi Paylaşın.

Çalışanların yöneticilerinden takdir görmesi normal bir süreç olabilir peki iş olarak birbirinize işinizin çokta düşmediği kişilerden takdir mesajı almak size nasıl hissettirirdi? Ekip üyelerinin birbirini tanıması için güzel bir yöntemden bahsedeceğim. Size bir yardım, bir iyilik yapıldığında hemen Takdir Kartınıza (bir post it’te olabilir)  güzel ve özel düşüncelerinizi yazıp, karşınızdaki arkadaşınız ile paylaşın. Herkes birbiriyle paylaşsın ve çoğalsın kartlar diyerek , kolay ve samimi olan bu yöntemi deneyebilirsiniz. Bildiğiniz üzere gülümseme ve mutluluk bulaşıcıdır. 🙂

Yine bu yöntemi onboarding programlarında da tanışma aktivitesi olarakta kullanabilirsiniz.  Tek gereken herkesin adını kâğıtlara yazıp, yakalarına asmalarını istemek. Sonrasında birbirlerine güzel notlar yazması için birlikte biraz zaman geçirmelerini sağlamak. İki çalışan birbirini o kadar iyi tanımasa bile, yapılan bu aktivite gelecekteki işbirliği için güzel bir buz kırıcı aktivite olabilir.

15.Ödül kuponları

Çalışanlarınızdan birinin başarılı bir iş yaptığını gördüğünüzde, ona bir ödül kuponu verebilirsiniz. Çalışanlarınızın topladıkları bu kuponları daha sonra bir öğle yemeği, kitap, tişört, kulaklık, hediye çeki vb. gibi ödüller için kullanmalarına da olanak tanıyabilirsiniz.

16.Başarıyı Kutlayın, Takdir Edin

İster fiziksel bir nesne olsun, isterse iş ağınızda adınızın yanına belirli bir emojiyi sabitleme şerefi olsun, “kupalar” belirli başarıları sembolize etmek için kullanılabilir. Biri önemli bir işi başardığında, sadece “iyi iş çıkardın Eline Sağlık” demeyin. Bunun yerine, birkaç güzel sözle birlikte ödülü küçük bir törenle ofis içerisinde duyurarak, tüm organizasyon içinde bir çalışanın ya da ekibin harika bir iş başardığını da gösterin, Takdir Edin.

Yine örneğin şirketiniz için önemli bir sembolünü, maskotunu, başarıya göre haftalık, aylık ya da başarılı projeye göre elden ele değişmesini sağlayabilirsiniz. Bunu da güzel bir seremoniyle kurgulayabilir eğlenceli hale getirebilirsiniz. Yukarı da bahsettiğim kupon yöntemiyle de birlikte kurgulayarak ekip çalışmasını güçlendirebilirsiniz.

17.Önemli dönüm noktalarını kutlayın.

Çalışanlarınızın işyeri dışında da yaşamı vardır. Ekibinizi yalnızca çalışanlar olarak değil, insan olarakta önemsediğinizi hissettirmenin yolu kişisel başarılarından bahsedip alkışlayabilirsiniz.

Haftalık ekip toplantılarında bundan bahsedebilirsiniz. Örneğin; Ahmet nişanlandı, Sinan bu hafta sonu maraton koşuyor, Deniz ehliyetini aldı, Selin yeni bir evcil hayvan sahiplendi vb. O soğuk ortamdan uzaklaşmak ve birbirinizi neşelendirmek ve moral bulmak için harika bir yöntemdir.

18.Ofis araçlarını Yenileyin.

Etrafınıza bir göz atın: Ekip üyelerinize rahatsızlık veren herhangi bir şey var mı? Birinin rahatsız edici masa sandalyesini, modası geçmiş bilgisayarını, ucu kırılmış bardağını veya filtre kahve yerine espresso tercihini fark etmeye zaman ayırmak çalışanlarınızı mükemmel hissettirecektir.

19.Ofisi erken kapatın

Ekibiniz önemli bir projeyi yetiştirmek için uzun saatler boyunca çalışıyor, fedakârlık yapıyorsa, başarıyla sonuçlandırıldığı gün “Ofis bugün saat 14: 00’da kapanıyor!” e-postasıyla çalışmayı sonlandırıp, ekibinize güzel bir sürpriz yapabilirsiniz.

20.Gün içinde DJ / Karaoke Etkinliği

Ofisinizde bir güzel bir ses sistemi varsa, Musixmatch , Spotify,  Youtube vb. uygulamaları ve Spotify listeniz ile çalışanlarınızı eğlendirebilirsiniz. Bir oyun haline getirip, ekipler halinde yarışmalarına fırsat sağlayabilir ya da kişisel yetenekleri keşfedebilirsiniz. Bu, masrafsız bir avantaj sunmanın eğlenceli bir yoludur ve takımla kaynaşma fırsatı da sunar.

21.Web sitesi veya haber bülteni ile duyurun

Şirketinizin web sitesine, intranet’ine, sosyal ağlarına sadece yönetim ekibini dâhil etmeyin. Web sitenizde veya bülten üzerinde bir çalışanınızın hazırladığı yazıyı yayınlayın ya da bir çalışanınızla röportaj yapın, tanıtın anlatın.

22.Çalışanlarınızın Hayallerini Destekleyin

Çalışanlarınızın iş ve özel hayatlarındaki hayallerini, yapmak istediklerini konuşun. Hayallerini gerçekleştirmek için networkünüz, bilgi ve tecrübeniz kimi zaman bütçeniz açısından uygun ise maddi/manevi olarak onlara destek olun.

Ekibinizi takdir ettiğinizi gösterme çabalarınızı gerçekten anlamlı kılmak için farklı yöntemlere başvurun. Çalışanlarınız da, şirketiniz de bunlardan büyük fayda sağlayabilir.

 

23.Diğer Spontane Etkinlikler

İş yerinde eğlenmenin değerini küçümsemeyin. İş çıkışı tüm ofis yeni Star Wars filmine gidebilir ya da güzel bir tiyatro, konser etkinliği aktivitesi planlayabilirsiniz. Bu ve benzeri kültür sanat etkinlikleri dışında, gastronomi etkinlikleri de paylaşabilirsiniz. kahve tadım etkinliği, şarap tadım etkinliği, yemek atölyesi etkinliği vb. atölyeler düzenleyebilirsiniz.  Bu tarz küçük spontane aktiviteler düzenleyerek ekibinizin moralini artırabilirsiniz.

 

Sizlerin de önerileri varsa yazının altına yorumlarınızı paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.

Yeni yazılarda görüşmek üzere,

İsmail MURSALLI

 

admin

HR Professional

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir